Podškrtnutým písmom sú uvedené tie možnosti ponuky,

ktoré by sme radi sprístupnili v blízkej budúcnosti.

 

Vtáky Prešovskej Torysy

 

Koridor 129 kilometrov dlhej tepny Šariša zasahuje do mestského prostredia, v Prešove bohato doplneného rozmanitým drevitým porastom. A práve ten poskytuje domov veľkému počtu vtáčích druhov od dravcov po vodné vtáky, z ktorých každý ponúka jedinečný fascinujúci životný príbeh.

Brehy Torysy tiež poskytujú ďalší unikátny úkaz: počnúc skorou jarou sa kvetinový koberec vymení a výrazne obohatí o ďalšie desiatky kvitnúcich rastlín každých niekoľko týždňov.

Príjemná trasa nás povedie od prešovskej mestskej haly, lokalite morského vtáka kormorána popri toku rieky Sídliskom II a III, rajom spevavcov, dravcov a krkavcovitých vtákov popod kopec Bikoš až k strelnici, kde hniezdi orol krikľavý.

 

FOTO: Mláďa brhlíka lesného, ktoré "havarovalo" na Sabinovskej ulici. Po krátkom pobyte na Štátnej ochrane sa vrátilo do prírody.

 


Dolinou Salvátorky

 

Krásny kút krajiny známy aj ako mikroregión Lipovce je nedotknutou a duši lahodiacou prírodnou a historickou perlou. Po trase starej vozovej cesty zo Šariša na Spiš nájdeme malebné dedinky, nedotknutú prírodu, krásne koberce rastlín, z toho niektoré extrémne vzácne v rámci celého Slovenska..

 

 

Obcami Bachurne

 

Vedeli ste, že pri obci Uzovský Šalgov sa nachádza 10 kaskádovite prepojených rybníkov? Že v okolitých horách sa za Povstania pohybovali partizáni a v roku 1998 sa na oblasť zosypalo krupobitie a dážď apokalyptických rozmerov? Nedotknutá príroda, úžasné výhľady, história a príhody, ktoré v iných kútoch sveta nenájdete.

 

Toryská kvetena

 

Od jari do jesene, takmer každých niekoľko týždňov, sa kvetena brehov Torysy obmení a obohatí o desiatky nových druhov. Tento fenomén môžeme sledovať aj spoločne v priamom prenose v ktoromkoľvek čase roka od marca do októbra.

Podobne ako je tomu vo svete živočíchov, aj tu má každý kvet svoj neopakovetľný životný príbeh, minulosť a liečivé vlastnosti. O mnohých si povieme počas spoločnej prechádzky.

Foto: Kvet vlčieho makú produkuju až 2,5 milióna výživných peľových zrniek. Kvet poskytuje peľ najmä dopoludnia, asi do 10. hodiny.

 

Branisko ako historická a prírodná perla

 

Vedeli ste, že Braniskom niekedy viedla hranica medzi Uhorskom a Poľskom? Že na tajomnom cintoríne a lúke, zvanej Šmertnica, sú pochovaní padlí cisárski vojaci z bitky o Chvalabohu a Diablovými dierami čoby jaskyňami tečie riečka Svinka z jednej strany pohoria na druhý? O tom a mnohom mnohom ďalšom si môžeme povedať pri našom spoločnom stretnutí, zameranom práve na historické a prírodné fenomény jedného z najkrajších pohorí východného Slovenska.

 

 

Dolinou Salvátorky a hrebeňom Bachurne

 

Obce Šindliar, Lipovce, Lačnov a ďalšie sú vsadené do unikátneho divokého prírodného prostredia, bohatého na historické a poľovnícke udalosti. Nevšedne krásny región, hojne navštevovaný vlkmi, rysmi a v letných mesiacoch pokrytý kvetinovými kobercami nepreberného množstva si môžeme priblížiť aj osobitnou prezentáciou a hovoreným slovom.

 

 

Fauna Prešova a okolia

 

Intravilán nášho mesta a divoké hory, strážiace jeho pokoj, obýva množstvo rozmanitých obyvateľov, z ktorých každý má svoj jedinečný, fascinujúci a originálny životný príábeh. Odhaliť ho a obohatiť o skutočné príhody môže pomôcť aj táto prednáška.

Foto: Roháč veľký, najväčší chrobák Európy, prichytený po páde priamo počas medzipristátía v našom meste.

 

Šelmy v blízkosti Prešova

 

V júni 2012 prebehol mestom Prešov medveď. Najväčšia šelma kontinentu napriek vysokému obsahu cholesterolu v krvi netrpí srdcovo - cievnymi ochoreniami. Na jeseň toho istého roku bolo po večeroch nad obcou Lačnov počuť zavýjanie - o svorkách vlkov kolujú vari najstrašnejšie historky. Nízke stavy zvery pripisujú poľovníci množstvu chránených rysov. Najväčšia mačkovitá šelma Európy plnila v germánskej mytológii rovnakú funkciu ako inde mačka. Čo všetko vieme a čo všetko dokážu naše najkrajšie a najväčšie šelmy?

 

Vysoká a čierna zver okresu Prešov

 

Pod "fintickou" Strážou bolo v zime 2012 zastrelených 56 diviakov. Priaznivé podmienky vedú diviaky k zvyšovaniu stavov. Tento niekedy "neprestrielný" a jedom odolný živočích dopláca paradoxne na zamrznutú snehovú škrupinu. Srny sa vyznačujú utajenou graviditou - tehotná srnka nosí svoj plod, ktorý sa nevyvíja, až do zimy, aby vrh pripadol na máj alebo jún. Neobyčajné schopnosti a skutočné príbehy našej najbežnejšej zveri si opíšeme v rámci prednášky.

 

 

Vtáky nášho kraja

 

Variabilita vtáčej ríše na našom území je neuveriteľná. Pri troche šťastia môžete nad Prešovom vídať plachtiť najväčšie slovenské dravce orliaky. Viacerí ich príbuzní z ríše dravcov žijú priamo v intraviláne krajského mesta. Rozmanité ďatle od európskeho kráľa ďatľa čierneho cez veselú a zvonivo volajúcu žlnu zelenú po ďatlíka trojprstého, ktorý ušiel pred oteplením do hôr stretnete na potulkách vo všetkých typoch lesa. Cez deň tešia sluch aj srdce desiatky spevavcov, z ktorých každý má svoj neopakovateľný osud a osobité vlastnosti. Na skaly naviazané dlhoveké krkavce, na hraboše nehybne číhajúce volavky, fantómové "rapkáče" chriaštele, lesné robotníčky sojky, horské druhy sýkoriek a večer nastupujúci dokonale nehluční lovci sovy a mnohé mnohé  ďalšie milé operence spoznáte lepšie pri našom stretnutí a prezentácii.

 

 

Ďalšie prednášky:

 

Šelmy Braniska

Zver Braniska

Vtáctvo Braniska

Jaskyne, skalné útvary a vody Braniska (+ kúpeľná minulosť)

Flóra Braniska

História Braniska (vojny a bitky, zbojníci, cirkev...)